Intermediate Championships

Central Districts

Intermediate Championships 2019

This year the Regional Committee is nominating the tournaments that will be eligible for gaining points

·         Only Intermediate and combined Junior/intermediate standard pairs tournaments held within the Central Districts region will apply as listed below

·         The regional committee will collate the scores

·         The scores will be collated from the top six overall placings in a tournament

o   1st 6 points 2nd 5 points 3rd 4 points 4th 3 points 5th 2 points 6th 1 point

·         Intermediate Congress Pairs events at the Taranaki and Hawkes Bay regional Congresses will count for Double points as below in bold

o   1st 12 points 2nd 10 points 3rd 8 points 4th 6 points 5th 4 points 6th 2 points

·         To qualify for points you must be a member of a Central Districts Club, however, you may play with players from other regions. They will not be eligible for the championships

·         The top player will receive prize money of $100 and a trophy

·         A ladder will be posted on the CD Website

Intermediate Tournaments that apply

 

23-Feb-19

Taradale Intermediate Pairs (Sat)

Taradale

11-Mar-19

Taranaki Congress Intermediate /Junior Pairs (Mon)

New Plymouth

23-Mar-19

Stratford Intermediate and Junior Pairs (Sat)

Stratford

7-Apr-19

Napier Intermediate Pairs (Sun)

Napier

14-Apr-19

Wanganui Intermediate Pairs (Sun)

Wanganui

28-Apr-19

Hokowhitu Intermediate Pairs (Sun)

Hokowhitu

4-May-19

Feilding Intermediate Pairs (Sat)

Feilding

18-May-19

Palmerston North Intermediate Pairs (Sat)

Palmerston North

25-May-19

Waipukurau Intermediate Pairs (Sat)

Waipukurau

26-May-19

Taihape Intermediate/Junior Pairs (Sun)

Taihape

1-Jun-19

Hawkes Bay Congress Intermediate Pairs

Hawkes Bay

16-Jun-19

Levin Intermediate Pairs (Sun)

Levin

29-Jun-19

Dannevirke Intermediate/Junior Pairs (Sat)

Dannevirke

28-Jul-19

Hawera Intermediate/Junior Pairs (Sun)

Hawera

24-Aug-19

New Plymouth Intermediate/Junior Pairs (Sat)

New Plymouth

8-Sep-19

Havelock North Intermediate Pairs (Sat)

Havelock North

19-Oct-19

Hastings Intermediate Pairs (Sat)

Hastings

Final Ladder 28/10/19

 

Name  Club  Accumulated Points 
     
Anne Gordon Palmerston North 32
Hans Van Bunnik  Palmerston North 32
Marit Van Rangelrooy  Hastings 24
Helen Kelly Hawera 21
Irene Taunt Hawera 21
Cees Dekker New Plymouth 18
Cindy Lowndes  Palmerston North 15
Laura Griffin Hokowhitu 15
Debbie Marcroft Palmerston North 14
Garry Hodge Palmerston North 14
DIANE PYE   Napier 13
HENNY FRENCH Napier 13
Jenny Peters Napier 13
Sylvia Brown Napier 13
Jim Heald Levin 12
Johan Strydom New Plymouth 12
Robyn Andersen Taradale 12
Sue Lambourn  Taradale 12
Mark Kuijten  Levin 11
Theresa Roberts New Plymouth 11
Anne Smith New Plymouth 10
Ian Bishop Hawera 10
Raewyn Keech   Hawera 10
Trish Peters Waipukurau 9
Anne Putt Hawera 8
Campbell Priest New Plymouth 8
Diane Waite  Hawera 8
Lois Cleaver New Plymouth 7
CINDY GIBBS Taihape 6
DAVID CORMACK -    6
Denise Servante Palmerston North 6
GRAEME GIBBS  Taihape 6
Hank Ankins Levin 6
Helen Shearer  New Plymouth 6
IAN GREENBANK  Stratford 6
Jennifer Horner Hawera 6
June Shepherd  Levin 6
Linda McKennie Waipukurau 6
Lois Harrop New Plymouth 6
Margaret Lay New Plymouth 6
MARIAN DEKKER New Plymouth 6
Martin Carryer Palmerston North 6
MICHAEL CARIS   6
Mike Smith Taradale 6
Peter Lambourn  Taradale 6
TRISH MURPHY  Hawera 6
VIVIENNE HOWLES Haelelock North 6
Susan Scott   6
Allan Mudford Palmerston North 5
Cecelia Stringer New Plymouth 5
CHRISTINE MOFFETT   5
DIANA BACCHUS -  Havelock North 5
FRANCES LOADER Taihape 5
JANENNE OATES  Taihape 5
JANET OLLIVER Levin 5
LYNNE LONG Levin 5
Margaret Williams Taradale 5
Mark Noble Feilding 5
Maurice Fensom Hawera 5
Neil McDonald  Taradale 5
Pauline Fensom Hawera 5
ROBIN BACCHUS Havelock North 5
Stephanie Larmer New Plymouth 5
Vicki Maugham Feilding 5
YVONNE KURING -    5
Jennie Turbitt   5
Basia Arnold Levin 4
BRIAN NEEDHAM Stratford 4
CARMEL MARTIN Hastings 4
Dave Halliday Napier 4
Helen Walshaw Levin 4
JOAN LOW  Hastings 4
John De Bueger New Plymouth 4
John Hogan  Hokowhitu 4
John Holdom  New Plymouth 4
Kittiya O'Callahan Wanganui 4
Peter O'Callahan  Wanganui 4
Stephen Paewai Dannevirke 4
Stuart Malcolm Palmerston North 4
Tim Orsborn Dannevirke 4
Philippa Nott   4
CAROLINE LAW -  Waipukurau 3
David Bloor Dannevirke 3
JOY REID Waipukurau 3
Judy Inzunza   3
Kevin Coombe Wanganui 3
Rohan Wewala  Hokowhitu 3
Sandie Howard  New Plymouth 3
STAFFORD BALL Levin 3
Tim Howard New Plymouth 3
Tony Fayerman Palmerston North 3
Wayne Pedley  Wanganui 3
BEVERLEY FULLERTON-SMITH     2
ELIZABETH NELSON Waipukurau 2
JACQUI WOOD Stratford 2
JANE HARDING   2
Mary Wall   2
PAMELA BALLANTYNE -  Waipukurau 2
Paul Whittle Stratford 2
Rachele Bertoldi Havelock North 2
VALERIE COOK Stratford 2
Diane Bolton   2
BARRIE RUSSELL  Napier 1
CAROL EDWARDS   1
Catherine Mann  New Plymouth 1
Claire Perry Feilding 1
Clare Martin Hawera 1
Diane Werder Hawera 1
Doreen Sullivan Hawera 1
Elaine Pike Waipukurau 1
GAY REID Waipukurau 1
Ian Hayward Levin 1
Linda Gerrand Hawera 1
Liz Gollan Waipukurau 1
Mandy Jones  Feilding 1
Steve Armon   1
TERRY PEACOCK -  Waipukurau 1
Tom Lawn New Plymouth 1

Intermediate final Ladder

PDF Ladder at 5-5-19

 

intermediate 27-5-19

intermediate 16-6-19

Intermediate 8-8-19

/TinyFileManager/resources/files/208///intermediate ladder

Add content